Zamek Piastowski w Gliwicach jest jedną z najstarszych budowli w mieście, jego początki sięgają początków XIV wieku, gdy powstał jako obiekt obronny składający się z dwóch baszt otoczonych murem. Na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany, a swój obecny kształt nadał w XVI wieku Fryderyk von Cetrycz. W ciągu swojego istnienia pełnił wiele różnych funkcji, takich jak arsenał, więzienie, a nawet farma. W 1983 r. obiekt dotychczas znany jako „Dwór Cetrycza” przemianowano na Zamek Piastowski, a w latach 2005-2008 podjęto duży projekt rewitalizacji ze środków unijnych i budżetu państwa.

Zamek Piastowski obecnie

Dziś mieszczą się w nim dwa wydziały muzeum: archeologii i historii oraz wiele cennych artefaktów z XVII i XVIII wieku, a także bogaty zbiór fotografii. Szczególnie imponująca jest kolekcja archeologiczna, obejmująca naczynia, narzędzia i ozdoby pochodzące z wykopalisk kultury łużyckiej w Świbiu oraz narzędzia krzemienne i kamienne z epoki kamienia. Obecnie drzwi zamku są otwarte dla zwiedzających od wtorku do niedzieli, a bilety wstępu zostały wycenione na 8 zł (normalny) i 4 zł (ulgowy)

Zamek znajdziemy przy ulicy Pod Murami 2 w Gliwicach. Osoby dojeżdżające samochodem powinny ucieszyć się z faktu, że przy ulicy znajduje się dość dużo miejsc parkingowych (płatnych).