Pałac Pławniowice to zabytkowy zespół pałacowy położony we wsi Pławniowice w powiecie gliwickim. Jest to zachowany zabytek , którego historia sięga XVIII wieku. Obecny kształt nadała mu przebudowa przeprowadzona pod koniec XIX wieku przez hrabiego Franciszka II Ballestrem. Dzisiaj funkcjonuje jako część Ośrodka Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Gliwickiej. Pałac został pierwotnie zbudowany jako letnia rezydencja rodziny arystokratycznej, ale dziś jest otwarty dla publiczności, a we wtorkowe wieczory odbywają się regularne wydarzenia, takie jak Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W zespole pałacowo-parkowym znajduje się również kaplica, z której transmisje udostępniane są także za pomocą serwisu Youtube.

Park przy pałacu

Park w Pławniowicach to romantyczny ogrodzony ogród krajobrazowy o charakterze eklektycznym, z imponującym zbiorem drzew i krzewów. Park został założony w 1881 roku przez hrabiego Franciszka II Ballestrema i przeszedł okres renowacji w latach 1998-2000. Odwiedzający park mogą cieszyć oko ogródkiem skalnym, oczkiem wodnym, trawnikami, starannie zachowanymi drzewami i krzewami. Podczas renowacji odnowiono oryginalne ciągi komunikacyjne, co dodatkowo uprzyjemnia spędzanie czasu w tym miejscu.

Wśród drzew można znaleźć potężny dąb szypułkowy o obwodzie 480 cm, sosnę czarną kandelabrową, miłorząb dwuklapowy, świerk kłujący i cykutę kanadyjską. Na wewnętrznym dziedzińcu znajduje się fontanna z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz popiersie przodka rodu Angelus Ballestrero.

W ogrodzie znajduje się również malownicza wierzba płacząca, platan londyński i jesion wyniosły. Oprócz drzew w parku rośnie szereg krzewów, w tym rododendrony i azalie, cis, tawuła japońska, bzy, wawrzyn, ketmia, hortensja i kalina. Dla tych, którzy odwiedzają wczesną wiosną, są między innymi płaty żółto kwitnących wiosennych zbóż, niebiesko kwitnących cebulek i biało kwitnących zawilców leśnych. Goście mogą cieszyć się tym wyjątkowym ogrodem przez cały rok.