Nad Siemianowicami Śląskimi widoczny jest gęsty, czarny dym. Doszło do pożaru chemikaliów przechowywanych na terenie znajdującego Fabud przy ulicy Wyzwolenia 2. Chemikalia te znajdują się w beczkach na składowisku. W akcji gaśniczej uczestniczy już straż pożarna, a do miejsca zdarzenia kierowane są dodatkowe zastępy.

Jak podaje bryg. Aneta Gołębiowska, zgłoszenie o pożarze wpłynęło do służb o godzinie 9:07. Według informacji przekazanych przez rzeczniczkę śląskiej straży pożarnej, ogień objął odpady przechowywane w DPPL-ach, zajmując około 400 metrów kwadratowych. Sytuacja nie jest jeszcze kontrolowana, a na miejscu działa 14 zastępów straży pożarnej.

Fabud w Siemianowicach działa od blisko 50 lat

Szukając informacji o FABUD’zie w Siemianowicach znajdziemy spółkę znajdującą się w likwidacji, ale też drugą – działającą stale, FABUD WKB S.A.

FABUD WKB S.A. to spółka powstała powstała w czerwcu 2007 roku z połączenia dwóch przedsiębiorstw: Przedsiębiorstwa Kompleksowej Realizacji Budownictwa „FABUD” S.A., działającego od 1973 roku oraz Wytwórni Konstrukcji Betonowych S.A., założonej w kwietniu 2003. P.K.R.B. „FABUD” S.A. specjalizowało się w realizacji budownictwa mieszkaniowego, robót żelbetowych, kanalizacyjnych oraz budowie wielokondygnacyjnych garaży i krajowych dróg. Z kolei WKB S.A. skupiała się na produkcji i montażu wielkogabarytowych prefabrykatów żelbetowych, opierając swoją działalność na majątku produkcyjnym starego P.K.R.B. „FABUD” S.A. w Siemianowicach Śląskich.

Wzajemne połączenie obu firm pozwoliło na stworzenie solidnych fundamentów dla dynamicznego rozwoju i uczyniło FABUD WKB S.A. jednym z największych producentów prefabrykatów betonowych w Polsce, przyczyniając się do ich modernizacji i rozwijania potencjału technologicznego i finansowego na przestrzeni lat 2007-2009.