Lotnisko Muchowiec w Katowicach to obiekt z długą historią, sięgającą jeszcze czasów przedwojennych. Od 1922 roku pełni funkcję cywilnego lotniska użytku ogólnego, obsługując przede wszystkim lekkie samoloty sportowe i turystyczne. W ostatnich latach teren lotniska stał się także popularnym miejscem organizacji różnego rodzaju wydarzeń plenerowych, przyciągających tłumy mieszkańców Katowic i okolic.

Teraz nadchodzi czas na ważną inwestycję, która poprawi bezpieczeństwo i estetykę tego wyjątkowego miejsca. Trwają bowiem przygotowania do budowy nowego ogrodzenia wokół Lotniska Muchowiec. Wybrano już wykonawcę, który będzie odpowiadał za zaprojektowanie i wykonanie tej inwestycji.

Wyłonienie wykonawcy

W przetargu na to zadanie swoje oferty złożyło aż 10 firm. Ostatecznie komisja wybrała ofertę firmy Drogopol Sp. z o.o., która oszacowała wartość inwestycji na 2,3 mln zł. Wykonawca będzie miał 10 miesięcy na zrealizowanie inwestycji po podpisaniu umowy.

Lotnisko stanowi bazę dla śmigłowców LPR

Cele inwestycji

Realizacja tego projektu poprawi bezpieczeństwo przez uniemożliwienie osobom postronnym dostępu na teren lotniska. Zostanie także uporządkowana kwestia wjazdu z ul. Francuskiej, co jest istotne dla organizacji wydarzeń plenerowych odbywających się na terenie Lotniska Muchowiec.

Zakres prac na lotnisku muchowiec

Teren lotniska zostanie otoczony nowym ogrodzeniem panelowym 3D z przetłoczeniami o wysokości nieco ponad 2 metrów. Prace obejmą także wykonanie zjazdów z lotniska, instalacji elektrycznych i teletechnicznych zasilających bramy i oświetlenie. Ponadto wykonawca będzie musiał usunąć z terenu lotniska rdestowiec japoński, gatunek inwazyjny.

Harmonogram inwestycji

Przed rozpoczęciem budowy wybrany wykonawca będzie musiał zaktualizować mapę, opracować dokumentację projektową i uzyskać zezwolenie na roboty budowlane. Po tych przygotowaniach, ma 8 miesięcy na realizację projektu, a następnie 2 miesiące na odbiory inwestycji.

Realizacja tego projektu z pewnością poprawi bezpieczeństwo i estetykę terenu Lotniska Muchowiec, przyczyniając się do lepszej organizacji wydarzeń odbywających się w tym miejscu. Inwestycja ta jest szczególnie istotna dla tej część Katowic, która zyskuje nową, nowoczesną infrastrukturę.