Planetarium Śląskie to jedna z najstarszych i najbardziej znanych tego typu placówek nie tylko w regionie, ale i w całej Polsce. Po gruntownym remoncie i modernizacji, która trwała kilka lat, obiekt ten na nowo otworzył swoje podwoje, oferując niezwykle atrakcyjną przestrzeń do poznawania tajemnic kosmosu. To obowiązkowe miejsce do odwiedzenia na mapie śląska niezależnie od tego czy mamy 8, 18 czy 58 lat.

Nowe oblicze Planetarium Śląskiego

Wielomilionowa inwestycja całkowicie odmieniła wygląd i możliwości Planetarium. Budynek zyskał nowoczesną, futurystyczną bryłę, nawiązującą swoim kształtem do kosmicznych form. Wnętrza również przeszły gruntowną metamorfozę, tworząc przestrzeń przyjazną i zachęcającą do odkrywania naukowych przygód.

Także i otoczenie planetarium zyskało nowe oblicze

Najnowocześniejsza technika audiowizualna

Sercem odnowionego Planetarium jest najnowocześniejszy system projekcji obrazu. Olbrzymia, półkulista kopuła o średnicy 20 metrów zapewnia niezwykle immersyjne wrażenia podczas seansów. Dzięki technologii 3D oraz rozdzielczości 8K, obraz jest niezwykle ostry i szczegółowy, a efekty wizualne zapierają dech w piersiach.

Nie można też zapomnieć o zaawansowanym systemie dźwięku przestrzennego, który doskonale uzupełnia doświadczenie wizualne. Efekty dźwiękowe są tak realistyczne, że widz ma wrażenie, jakby znalazł się w samym środku prezentowanych wydarzeń kosmicznych.

Fascynujące seanse i pokazy

Oferta programowa Planetarium Śląskiego obfituje w fascynujące seanse i pokazy, które przeniosą widzów w najdalsze zakątki Wszechświata. Dzięki najnowocześniejszym symulacjom komputerowym, można zobaczyć między innymi narodziny gwiazd, ewolucję galaktyk czy podróże kosmiczne na egzotyczne planety.

Oprócz tego, na specjalnych pokazach, prowadzonych przez doświadczonych astronomów, można poznać tajniki obserwacji nieba oraz dowiedzieć się więcej o budowie i funkcjonowaniu Układu Słonecznego.

Uwaga: wybierając się na seans, warto zdecydować się na taki, który stworzono od początku do końca z myślą o „nowym” planetarium. Stare seanse, choć odnowione, zdecydowanie nie robią takiego efektu „wow”.

Informacje a aktualnym repertuarze znajdziemy na https://www.planetarium.edu.pl/

Interaktywne ekspozycje i warsztaty

Poza seansami w kopule, Planetarium Śląskie oferuje również interaktywne ekspozycje i wystawy, które pozwalają zgłębić wiedzę o kosmosie w praktyczny sposób. Można tu między innymi zobaczyć makiety rakiet kosmicznych, symulatory lotu czy modele planet i gwiazd.

Dla osób ciekawych odkrywania tajników astronomii i kosmonautyki przygotowano również warsztaty i zajęcia edukacyjne. Prowadzą je doświadczeni edukatorzy, którzy w przystępny sposób wyjaśniają nawet najtrudniejsze zagadnienia.

Nowoczesna infrastruktura

Oprócz doskonałego wyposażenia multimedialnego, Planetarium Śląskie może poszczycić się również nowoczesną infrastrukturą. Na terenie obiektu znajduje się przestronna kawiarnia z tarasem widokowym, sklepik z pamiątkami oraz sala konferencyjna.

Budynek został także przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, dzięki czemu każdy może w pełni cieszyć się jego ofertą. Warto również wspomnieć o obszernym parkingu, który ułatwia dojazd do Planetarium.

Po gruntownej modernizacji, Planetarium Śląskie stało się jednym z najbardziej atrakcyjnych i nowoczesnych tego typu obiektów w całej Polsce. Dzięki najnowocześniejszej technice audiowizualnej oraz fascynującej ofercie programowej, każdy, kto je odwiedzi, przeżyje niezapomnianą podróż w głąb Wszechświata. To miejsce obowiązkowe dla wszystkich miłośników astronomii, a także tych, którzy po prostu chcą poczuć emocje kosmicznej przygody.