Rowery miejskie. Źródło: UM Katowice

Jak poinformował Urząd Miasta Katowice ko końcowi mają się przygotowania do rozpoczęcia kolejnego sezonu rowerowego w Katowicach. Rozbudowana sieć wypożyczalni miejskich wystartuje 1 kwietnia i będzie działać, podobnie jak w poprzednich latach, do 1 listopada. Katowiczanie do dyspozycji otrzymają rekordową ilość stacji rowerowych oraz samych jednośladów.

Systemy współdzielenia rowerów miejskich funkcjonujące w dużych miastach na całym świecie, cieszą się ogromną popularnością. Mieszkańcy metropolii wykorzystują je do codziennego poruszania się po mieście oraz do rekreacji . Podobnie jest w Katowicach, gdzie co roku z miejskich jednośladów korzysta coraz szersze grono osób.

 Katowice to miasto przyjazne rowerzystom. Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej. Od 2015 roku powstało 36 km nowych dróg rowerowych za blisko 29 mln zł. Równie istotną częścią tej infrastruktury jest sieć wypożyczalni rowerów miejskich, którą systematycznie rozbudowujemy. W 2015 roku testowo uruchomiliśmy trzy stacje, w roku 2019 było ich już 76, w 2020 – 83, a w 2021 roku do dyspozycji mieszkańców było ich 107. W tym roku, docelowo mieszkańcy będą mogli korzystać ze 125 stacji oferujących ponad 1000 rowerów. Ale na tym oczywiście nie poprzestaniemy, w kolejnych latach zakładamy dalsze zagęszczanie i rozszerzanie tej sieci 

Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Rowery miejskie są w Katowicach stały się dla tysięcy osób realną alternatywą dla transportu publicznego. Ta alternatywa może być szczególnie kusząca obecnie – w dobie rosnących cen paliw i wysokiej inflacji, zmuszających wiele osób do szukania oszczędności.

Prowadzenie systemu wypożyczalni rowerów miejskich, podobnie jak w latach ubiegłych, zostało powierzone spółce PKM Katowice. Dzięki większej liczbie stacji wypożyczania rowerów miejskich, rośnie także liczba osób korzystających z tego systemu. W ubiegłym roku zarejestrowało się 9 936 nowych użytkowników rowerów miejskich (co stanowi wzrost o 1000 rok do roku), a ich ogólna liczba to obecnie ponad 82 tys. osób. Najpopularniejszą spośród katowickich stacji rowerowych od kilku lat jest ta zlokalizowana na Rynku (w ostatnim sezonie obsłużyła ponad 10 tys. wypożyczeń), a także punkty położone przy dworcu PKP, na placu Wolności, w pobliżu kościoła Mariackiego oraz w Dolinie Trzech Stawów.

Stacja rowerowa w Katowicach – fot UM Katowice

Sieć rowerów miejskich będzie dostępna dla mieszkańców od 1 kwietnia do 1 listopada. Od 1 kwietnia do dyspozycji mieszkańców zostaną oddane stacje w lokalizacjach znanych z poprzedniego sezonu (będą to 93 stacje w pełni finansowane przez Miasto oraz tzw. stacje partnerskie). – Ze względu na techniczne możliwości operatora sieci zdecydowaliśmy się, podobnie jak w latach poprzednich, na rozwój systemu w trakcie sezonu. Na przełomie wiosny i lata system powiększy się  o 18 stacji w nowych lokalizacjach – wyjaśnia Paweł Sucheta, zastępca naczelnika wydziału transportu. Będą to stacje w następujących lokalizacjach:

1. Gliwicka/Wiśniowa
2. Kościuszki/Poniatowskiego/Szeligiewicza
3. Skwer Rotmistrza Witolda Pileckiego
4. Rynek – Teatr Śląski
5. Park Powstańców Śląskich
6. Spodek – WUF 11
7. Józefowska – Hala sportowa MOSiR
8. Ośrodek Sportowy Podlesianka
9. Boisko Rapid
10. Ośrodek Sportowy Gliwicka/Jana Pawła II
11. Stadion Asnyka
12. Kościuszki/Zgrzebnioka
13. Park Bolina
14. Osiedle Gwiazdy
15. Boya-Żeleńskiego/Migdałowców
16. Gliwicka – MOPS
17. Fabryka Porcelany
18. 1 Maja/Bohaterów Monte – Cassino

Na funkcjonowanie automatycznych stacji rowerów Katowice przeznaczą w tym roku ponad 6,6 mln złotych. W ramach tej kwoty operator – Nextbike Polska uruchomi dotychczasowe stacje, zamontuje kolejne, a także będzie odpowiedzialny za serwis systemu przez cały okres jego działania, tj. od 1 kwietnia do 1 listopada. Do dyspozycji mieszkańców będą również rowery cargo (20 sztuk), które służą do przewozu ładunku o masie do 100 kg lub czworo dzieci (w tyle kompletów pasów bezpieczeństwa wyposażony jest każdy rower cargo).