Miasto Tychy od lat ma etykietę „miasta-sypialni”. Nazwa ta wynika z dużej ilości mieszkańców, którzy dojeżdżają do pracy do Katowic i innych okolicznych miejscowości. Tychy są jednak jednym z najszybciej rozwijających się miast w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Miasto ma wiele do zaoferowania w kwestii infrastruktury i usług, a także wyjątkowy charakter. Wiele z projektów budynków i osiedli zostało zaprojektowanych przez znanych architektów, którzy zdobyli wiele nagród za swoją pracę. Tychy są poza tym doskonałym miejscem dla inwestorów dzięki obecności podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, ale także dobrym miejscem do życia. Dobra komunikacja, przestrzeń między osiedlami i bogata oferta edukacyjna, w połączeniu z dużą ilością zieleni i terenów rekreacyjnych sprawia że mieszkanie w Tychach należy do przyjemnych. Mimo że w przeszłości miasto było nazywane „sypialnią”, w dzisiejszych czasach jest to już miasto samo w sobie, pełne życia i potencjału.

Krótko o Tychach

Tychy to miasto położone na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim. Według danych GUS z 31 września 2021 r. Tychy miały liczbę mieszkańców wynoszącą 125 781, z czego 52,0% stanowią kobiety, a 48,0% mężczyźni. W ciągu ostatnich trzech lat liczba ludności nieznacznie spadła – w 2019 roku miasto zamieszkiwało 127 590 osób. Obecne miasto powstało niegdyś jako niewielka osada rolnicza w pobliżu średniowiecznego szlaku handlowego, ale dziś jest znane przede wszystkim jako siedziba jednego z największych browarów w Polsce – Tyskich Browarów Książęcych.

Co zobaczyć w Tychach

W Tychach znajduje się wiele interesujących miejsc, które warto zobaczyć. Jeden z nich to Zameczek Myśliwski Promnice, zbudowany w latach 1780-1790, który obecnie pełni funkcję restauracji i małego muzeum regionalnego. Innym ciekawym miejscem jest Muzeum Miejskie, gdzie można poznać historię miasta i jego mieszkańców. Znajdujące się na terenie Tychów Jezioro Paprocańskie oferuje możliwość aktywnego wypoczynku, takiego jak pływanie czy wędkowanie. W samym centrum miasta warto zwrócić uwagę na stary rynek, a także położoną nieopodal katedrę św. Marii Magdaleny. Dla miłośników dobrego piwa z pewnością wizytą warte są browary Tyskie, gdzie można zwiedzić muzeum i spróbować różnych odmian trunku.

Jezioro Paprocańskie

Kultura w Tychach

W Tychach działa wiele instytucji kultury, które oferują różnorodne warsztaty edukacyjne, artystyczne i sportowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 i Miejskie Centrum Kultury w Tychach to wizytówki miasta, organizujące największe imprezy plenerowe, festiwale i koncerty.

W mieście działa między innymi Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, która niedawno wystartowała z cyklem Aukso Modern. MCK w Tychach działa również w zakresie upowszechniania kultury i sztuki i prezentuje premierowe spektakle, m.in. Zespołu Teatralnego Gęba. Na terenie miasta działa także Galeria Sztuki oraz szereg małych placówek kulturalnych.