Seryjny podpalacz z Katowic zatrzymany. Straty 160 tys. zł

# Seryjny podpalacz z Katowic zatrzymany. Siedem podpaleń i straty na 160 tysięcy złotych

Policjanci z Komisariatu Policji II w Katowicach zatrzymali 39-letniego mężczyzny podejrzanego o serię podpaleń wiat śmietnikowych. Sprawca odpowie za siedem zarzutów zniszczenia mienia, a straty spowodowane jego działaniem oszacowano na blisko 160 tysięcy złotych. Decyzją sądu podpalacz trafił do aresztu na dwa miesiące.

Seria podpaleń w Katowicach – siedem wiat śmietnikowych w płomieniach

Do pierwszego podpalenia doszło na początku maja w rejonie cmentarza przy ulicy Leopolda w Katowicach. Sytuacja znacznie nasiliła się w połowie miesiąca – 15 i 16 maja doszło do pięciu kolejnych podpaleń wiat śmietnikowych. Ostatnie ze zdarzeń miało miejsce 29 maja przy ulicy Krupiowskiej.

Seria podpaleń wywołała niepokój wśród mieszkańców Katowic, a także spowodowała znaczne straty materialne dla wspólnot mieszkaniowych i zarządców nieruchomości.

Skuteczna praca policji doprowadziła do zatrzymania sprawcy

Mundurowi z Komisariatu Policji II od początku intensywnie pracowali nad ustaleniem tożsamości podpalacza. Prowadzone były zarówno czynności operacyjne, jak i procesowe, które pozwoliły na szybkie namierzenie sprawcy.

Kluczowa rola monitoringu i dzielnicowego

Przełomowe znaczenie dla śledztwa miała analiza zabezpieczonych nagrań z monitoringu miejskiego oraz bardzo dobra znajomość terenu przez dzielnicowego. To właśnie dzięki jego zaangażowaniu udało się zidentyfikować podejrzanego.

Policjanci ustalili tożsamość 39-letniego mieszkańca Katowic i jeszcze tego samego dnia, w którym doszło do ostatniego podpalenia, zatrzymali mężczyznę.

Zarzuty i areszt dla 39-latka

Po wykonaniu niezbędnych czynności procesowych podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej Katowice-Wschód. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mu siedmiu zarzutów zniszczenia mienia o łącznej wartości blisko 160 tysięcy złotych.

Co istotne, 39-latek działał w warunkach recydywy, co oznacza, że wcześniej był już karany za podobne przestępstwa. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres dwóch miesięcy.

Jakie kary grożą podpalaczowi?

  • Za przestępstwo zniszczenia mienia grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności
  • W przypadku działania w warunkach recydywy sąd może wymierzyć karę do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę
  • Oznacza to, że 39-latek może trafić za kratki nawet na 7,5 roku

Sprawa seryjnego podpalacza z Katowic pokazuje, jak ważna jest współpraca między mieszkańcami a policją oraz jak skuteczne mogą być nowoczesne narzędzia śledcze, takie jak monitoring miejski połączony z doświadczeniem dzielnicowych znających swój teren.